Efendimiz Uzlaşma Kutsalında Buluşma

en flag
zh flag
cs flag
fr flag
de flag
it flag
ja flag
pt flag
ru flag
es flag
tr flag
Voiced by Amazon Polly

JMJ

Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adına. Amin.

Uzlaşma Ayini, sık sık sadece itiraf olarak adlandırılan, muhtemelen en sevdiğim ayinlerden biridir; ancak, insanların bunun korkutucu bir deneyim olduğunu söylediklerini duyuyorum. Elbette, sırada dururken ya da bir sırada beklerken, bir sırada dururken bir kaygı duyduğunu anlayabilirim. Ancak, bu son derece değerli kutsal ayine katılmakta tereddütünün, Kutsal Ayin'in kendisinin yanlış anlaşılmasından kaynaklandığına kesin olarak inanıyorum. Bu girişte Tanrı'nın lütfuyla, uzlaşma ayinine bakış açımda köklü bir değişim yapmama yardım eden ve bir zamanlar korkutucu ve rahatsız edici bir zorunluluk olan bir şeyi hayatımın temelinde benimsememi sağlayan birkaç şeyi paylaşmayı umuyorum.

Bu ayinde sizinle kişisel ve samimiyetle tanışmamız için bize ne harika bir fırsatınız, Tanrım. Çocuklarınızın çoğunun sizinle bu kadar güzel bir karşılaşmayı kaybettiğini görmek bana acı veriyor, efendimiz, korkudan. Fevkalade benliğimizi koruruz. Bir kaç anımız için kurtulma arenenle kumara ne kadar da gönüllüydük. Keşke korkularımızdan kurtulsaydık, Tanrım, senin kusursuz İlahi Merhametine olan anlayışımız ve bağlılığımız yüreklerimizde olurdu. Bizimle uzlaşmak için geldiğin zaman, senden geri çevirme. Bunun yerine, bağışlanmaya ve merhamete bu kadar muhtaç olan bizler, bu kutsal ayinde sizi sık sık ziyaret etmek için dua ediyorum. Hepimize dua ediyorum Tanrım, sadece kusurlarımızı tanımamız için bilgelik değil bağışlanma arzusu ve cesaretini ve kollarına koşma arzusunu da ver. Sen merhametli ve bağışlayıcı olan, bizi barış ayininle kutsadı. Böyle bir fırsat, insan korkusu ve güçsizliği için harcanmasın. Kaçınılmaz bir şekilde başarısız olduğumuzda, Tanrım, sefaletimizi ve kurtuluş vaadine olan güvenimizi tam olarak bilelim ve seninle hevesle, sevgiyle ve şahsen uzlaşma kutsasında buluşalım. Amin.

Çok yakin bir kanka, hatta belki de çok yakin bir kisiye hatirladiginiz bir zamani düsün. Hatanı fark ettiğinde, kalbinde bir acı hissetmiş olabilirsin ve bu kişinin söylediklerin ya da yaptığın şey için gerçekten üzgün olduğunu bilmesini istemiş olabilirsin. Onlardan özür diledin ve onlar seni affettiyse, sonradan ne kadar harika hissettiğinizi bir düşünün. Sen ve bu kişi özrün yüzünden daha da güçlü bir aralar kurmuş olabilir. Onların duygularına karşı samimi bir özen gösterdin ve bu yüzden sana daha fazla güvenebilir, onların refahı konusunda bu kadar vicdanlı olduğunu bilerek. günah çıkartmaya gittiğimizde, bu insan degisimini ilahî bir sekilde deneyimleyeceğiz. Rab'mize, O'nu gerçekten sevdiğimizi ve hayatımızı yaşama şeklimizle onu mutlu etmeyi arzuladığımızı göstermeliyiz. Ayrıca rahip aracılığıyla O'ndan bağışlandığımız zaman O'nun derin merhametini de deneyimleyeceğiz.

Hatalarımızı kabul etmek her zaman bizi biraz rahatsız edecek, ve bir dereceye kadar, aynı hataları yapmaktan kaçınmamıza yardımcı olacak. Gerçek üzüntü duymadan özür dilemekten kaçınmak mümkün değildir; gerçekten üzgün olan kişinin, özür dilediği kişiye zarar vermemek için davranışlarını değiştirmesi beklenir. Günah işlediğimiz zaman Tanrı'ya karşı bir suçtur; günahlarımız için içten pişmanlık ve kederle günah çıkarmaya gittiğimizde, Tanrı'dan özür dileriz, O'nun bağışlanmasını alır ve bizim için ilahi ve koşulsuz sevgisi yaşarız. Senin aracılığınla kullarına yeryüzündeki günahları bağışlama kabiliyetini verdiğin zaman kiliseni bağışlaman ne büyük bir lütuf, Lordum. Biz alçaklar ve hak etmeyen varlıklara senin ilahî merhametini yaşatabiliriz. Allah'ın, kendi halkına verdiği bir şey gibi, bize, "Günah Günahı" nda verilen bir şey. Bize olan sevgin ne kadar da büyük, Tanrı'mım. Senin bağışlanmayı hak etmeyen ve sefil olan bizleri gördün. Kurtuluş vaadini bir avuç zenginlikle takas etmeye çok meyilli olan bizleri. Sürekli bağışlanma gerekli cinsel ayartmalar içine düşmek. Tek başımıza, Krallığınıza asla giremeyiz, ama merhametle bizim için bıraktığın ayinler aracılığıyla bize kurtuluşa giden kesin bir yol inşa ettin. Hepimiz, Tanrım, dua ediyorum, Kilise ve onun hizmetkârlarına bağışladığın büyük nimetlerin farkına varalım ve merhamete ve bağışlamaya muhtaç olduğumuzda günahlarımız için içten pişmanlık ve kederle sana gelebilelim. Bu dünyada seninle karşılaşmamız için bize verdiğin fırsatı boşa harcamayalım. Böylece sonsuza dek seninle yaşayabilelim. Amin.

Biz kendimizi iyi insanlar olarak düşünmekten hoşlanırız ve hata yaptığımızı anladığımızda, bu, bizim egosumuzu zedeleyebilir. Ancak, hepimiz nedeniyle ilk akrabalarımızın kararları az ya da çok başarısızlığa eğilimli bir devlet doğduğunu unutmamalıyız. Conküpite bizi, yüplerimizin ve aklımızın bize daha iyi daha iyi olduğunu söylediğinin üzerine nadiren zevkler arar. Zayıflığımızda, genellikle bu ayartmaya boyun eğeriz ve bu daha sık işlediğimiz günahlara ve kaçınılmaz olarak "itiraf çizgisine" yol açmaz. Unutmamalıyız, özellikle de küçük ruhlarımız küçük yolda yürüyen bizler, Tanrı bizim hakkımızdakileri biliyor ve Kutsal Ayin'i kurmuştur çünkü eğer cennete girmek için O'nun merhametine çok ihtiyacımız olduğunu biliyor. Rahiplerine günahları bağışlama yeteneği vermedi, çünkü bizi günah çıkarmaya zorlayarak cezalandırmak istedi - hatta beklemek bazen ceza gibi görünse de - ama bizim için sonsuz merhamet ve sevgisine inanmamızı ve güvenmemizi istedi. Mutabakat ayininin zamanı geldiğini fark ettiğinizde utanmayın, üzülmeyin ve üzülmeyin. Kendisiyle buluşmak için size dilek verdiği zaman, Allah'ın sizinle konuştuğu gerçeğinden dolayı rahatlayın. Sizin için ve Chruch için yarattığı kurtuluşa giden yolu kucaklıyorsunuz. Bu yüzden O'na sadakatinizi gösteriyorsunuz ve O'nun öğretilerine güveniyorsunuz. Bir çocuk göle ilk yüzerken babalarına yardım ettiğinde onlara yardım ettiğinde inandığı gibi, cennetteki Babamıza da güvenelim. O bizi ayakta tutuyor ve günah gölünde boğulmamızı engelliyor.

Günah işlemenin kaygısı, affedilmenin tedirliğiyle ilgili olabilir. Ancak, günahlarımız için pişmanlık ve kederle dilersek, Tanrı bize sonsuz bağışlanma vaat ediyor. Bu nedenle, haksızlık ettiğimiz bir arkadaşa yaklaştığımızda haklı bir şekilde gergin hissetsek de, onlar da bizim gibi bağışlama yeteneklerinde kusurlu olabilirler ve bu nedenle bizden bağışlamalarını engelleyebilir. Uzlaşma Ayinine yaklaşırken bu korkuyu hissetmemize gerek yok. Elbette, bazı hafifletici vakalarda, bir rahip daha fazla tartışma yapılana kadar affedilmeyi tercih edebilir. Ama bu, insanın günahlarından dolayı gerçekten üzgün olup olmadığını ve hayatlarını değiştireceğini belirleyene kadar. Günah çıkarmaya imanla, kederle ve hayatınızı değiştirmeye kararlılıkla yaklaşırsanız, Tanrı'nın size merhamet etmeyeceğinden korkmanıza gerek yoktur. Tanrı, biz insanlar gibi küçük bir kin tutmaz. Bu nedenle, dua ediyorum ki, günah çıkarmaya Tanrı'nın merhametine güvenerek yaklaşalım ve bu mükemmel ve hayat değiştiren ayinden faydalanalım.

Bir dahaki sefere bir itirafta bulunman gerektiğini fark ettiğinde, Rabbine karşı hevesle ve sadakatle yap. Eğer biraz heyecanlanırsan, bir çocuk olarak kendini daha iyi neye yardım ettiğini bir daha düşünebilirsin. Çocukken sık sık, beni rahatsız eden bir binaya girmek zorunda kaldığımda ya da yeni insanlarla tanışmak zorunda kaldığımda annemin elini tutardım. Günah çıkarmak için biraz gerginseniz, Günah çıkarırken Anneler elinizi - tespihinizi - tutmayı deneyebilirsiniz. O'nun sizi teselli etmek için geldiğini ve mutabakat kutsamasında Oğlu'yla karşılaştığınız gibi endişenizi yatıştırdığını anlayabilirsiniz. Kutsanmış Anne, korkunu ve endişeni senden daha iyi biliyor. Oğluna rehberlik etmesi için ona güvenin, ve bir daha asla bu son derece ödüllü kutsal kutsal kutsamada yer alan büyük lütufları almak için gergin olmayacaksınız.

Bu notta, bu mektubu ortak bir dua ile kapatalım. Kutsal Meryem Ana'nın küçük ofisinden, Mesih'teki kardeşlerim:

Tanrım, sana yalvarıyoruz kullarının günahlarını bağışla. Böylece seni kendi yaptıklarımızdan memnun edemeyenler, Kutsal Ruh'un, Tanrı'nın, sonu olmayan dünyanın birliğiyle, seninle birlikte yaşayan ve hüküm veren Tanrımızın annesinin yalvarmasıyla kurtulabiliriz. Amin.

Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adına.

Amin.